Реs a cestování autem. Jak na to?

Date:

Share post:

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud mu paniček zajistí vhodné podmínky. Jak bezpečně přepravovat vašeho mazlíčka a co všechno byste měli mít po ruce?

Základní pravidlo, které však bývá hodně často porušováno, zní – pes musí být připoután stejně jako všichni ostatní, kdo v autě jedou nebo se musí nacházet v bezpečné přepravce. Převážet psa volně v autě není dobrý nápad.

Všechny ostatní varianty, jako např. pes ležící volně v kufru, na klíně u řidiče nebo volně se pohybující po autě, jsou nepřípustné. Představte si situaci, kdy se pejsek cestou lekne nějakého hlasitého zvuku a začne vystresovaně skákat po celém vozidle. To už je riziková situace, která může skončit i dopravní nehodou. Navíc pokud budete muset např. prudčeji zabrzdit, může si pes nechtěně ublížit.

Existuje několik bezpečných variant převozu psa v autě:

  • Umístit pejska na zadním sedadle, přikrytém dekou nebo ochranným potahem. Následně připoutejte psa pomocí speciálního postroje. Rozhodně speciální postroj nenahrazujte obyčejným venčícím, neboť ten není dostatečně pevný.
  • Pokud se jedná o menšího psa, dejte ho do cestovní přepravky. Ta by však také měla být zafixována na zadním sedadle pomocí bezpečnostního pasu nebo jiného pevného úvazu.
  • Vozíte-li psa v kufru, instalujte tam pevné mříže nebo sítě, kterými oddělíte kufr od zbytku auta a také psa od zavazadel.
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob cestování pro vašeho mazlíčka zůstává speciální uzavřená přepravka, která je připevněna k podlaze v kufru auta. I přesto, že vám bude jistě líto, zavírat psa „do klece“, věřte, že se jedná o nejohleduplnější řešení.

Pozor: za nepřipoutaného psa vám může policie udělit pokutu do výše dvou a půl tisíc korun.

Pro delší výlet mimo Českou republiku byste měli zajistit všechny potřebné doklady nejen pro sebe, ale také pro vašeho psa: pas, zdravotní osvědčení i papíry o provedeném očkování. Seznam dokladů se může trochu lišit v závislosti na vstupních podmínkách konkrétní země.

Pamatujte si, že samotná cesta a změna prostředí může být pro zvíře velmi stresující záležitostí, proto je potřeba se na cestu důkladně připravit.

  • Vyvenčete psa před odjezdem. Čeká-li vás dlouhá cesta, vyhraďte si čas na delší procházku, aby si pejsek „vybil baterky“ a mohl v autě na chvíli usnout.
  • Cestou dělejte přestávky, během kterých nechte pejska napít a proběhnout se. Stačí 10-15 minut.
  • Umístěte do přepravky oblíbenou deku, pelíšek nebo hračky – zkrátka všechno, co může zvíře uklidnit a připomenout mu klid domova.
  • Mějte po ruce vodu a pamlsky a zajistěte dobré větrání v interiérech auta.  
  • I psi občas trpí cestovní nevolností, která se projevuje zvracením, únavou a celkovým vyčerpáním. Pomáhají na to homeopatické léky, proto je vhodné se před delší cestou poradit s veterinářem a zajít do lékárny. 
  • Ke zvracení může docházet i v případě, že se pejsek před cestou přejedl. V tom případě je dobré, pomůžete-li zvířeti vyprázdnit žaludek – většinou pak zmizí i zdravotní potíže. Mějte po ruce pár sáčků sorbentu EnteroZOO. Skvěle pomáhá pročistit trávicí systém od zbytků jídla a případných toxinů a škodlivin. Nemá chuť ani zápach a má jemnou gelovou strukturu, což usnadňuje jeho podání.    

  Šťastnou cestu vám a vašemu mazlíčkovi přejeme!

Previous articleAtopický ekzém – projevy, příčiny a prevence
Next article Kvalitní vybavení se vám při rybaření vyplatí
- Reklama -PR články

Další články autora

Jak překonat prokrastinaci ve zkouškovém období?

Prokrastinace je jednou z věcí, které se někdy stanou obětí i ti nejlépe organizovaní a dochvilní. Vzpomeňte si,...

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...