Atopický ekzém – projevy, příčiny a prevence

Date:

Share post:

Atopický ekzém, kterému se odborně přezdívá také atopická dermatitida, je kožní zánět, jehož příčinou je většinou alergická reakce na alergen. Jaké jsou jeho příčiny, jak se projevuje a jak lze předcházet období vzplanutí se dočtete v našem článku.

Projevy a příčiny atopického ekzému

Atopický ekzém se projevuje červenými svědivými pupínky kdekoliv na těle. Atopický ekzém na obličeji trápí v oblasti okolo očí, kolem úst, ale také na krku. Dále se běžně vyskytuje na horních i dolních končetinách – na dlaních, prstech na rukou, v loketní nebo kolenní jamce.

Svědivé puchýřky vyvolávají potřebu škrabání, popraskaná a rozdrásaná pokožka je následně dobrým hostitelem pro bakterie, které se do pokožky dostávají a zhoršují tak projevy a délku trvání období vzplanutí.

Kromě puchýřků na pokožce mohou být projevy atopického ekzému také mokvající pokožka, stroupky, hrubá kůže, barevné změny na pokožce a odlupující se plochy vrchní části pokožky.

Hlavní příčinou atopických projevů na pokožce těla je vrozená porucha kožní bariéry, která není schopna dobře odolávat dráždivým podnětům. Ekzém je často vyvolán stresem, dlouhodobým pobytem ve znečištěném prostředí, alergeny, pocením, nebo také hormonálními výkyvy. Atopický ekzém může být vyvolán také některými potravinami. Co nejíst při atopickém ekzému? Vyvarujte se kravskému mléku, vejcím, sóje, ořechům a rybám. Z ovoce a zeleniny vynechejte citrusy, kiwi a rajčata, dále také čokoládě a kakau.

Prevence období vzplanutí

Atopický ekzém je dělen na 2 fáze – klidu a vzplanutí. Pro každého atopika je cílem udržet se co nejdéle ve fázi klidu, kdy se projevy atopického ekzému neobjevují. Čas od času však nastane fáze vzplanutí, při které evidujeme nástup projevů. Klidovou fázi lze prodlužovat správným mytím těla a užíváním hydratačních krému. Bariérový krém na atopický ekzém Dermaguard vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje snadnému styku pokožky s alergeny a navíc poskytuje pokožce hydrataci po dobu až 6 hodin.

- Reklama -PR články

Další články autora

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...

Srovnání TunnelBear VPN Unlimited s MullVAD VPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: Tunnel Bear Unlimited VPN, nebo se spíše vyplatí MullVad VPN? Porovnali jsme...