Jak překonat prokrastinaci ve zkouškovém období?

Date:

Share post:

Prokrastinace je jednou z věcí, které se někdy stanou obětí i ti nejlépe organizovaní a dochvilní. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy přistihli u sociálních sítí, když jste skutečně měli dělat domácí úkoly. I když je prokrastinace běžná, může mít škodlivý dopad na váš život, ale především studium.

Co tedy mohou studenti a další lidé udělat, aby překonali prokrastinaci a vyhnuli se stresu, úzkosti a špatnému výkonu, které pramení z plnění úkolů na poslední chvíli? Odborníci naznačují, že vytvoření rozvrhu, pečlivé plánování akademických úkolů a zlepšení dovedností v oblasti time-managementu jsou účinné způsoby, jak se vyrovnat s prokrastinací.

Vypořádejte se se strachem

Pokud se bojíte úspěchu, protože tajně věříte, že si ho nezasloužíte, je důležité si uvědomit, že váš problém vám může bránit v dosažení vašich cílů. Tím, že se vypořádáte se strachem, který vám brání začít, můžete začít překonávat svůj zvyk prokrastinace.

Vytvořte seznam úkolů

Začněte vytvořením seznamu úkolů s věcmi, které byste chtěli splnit. V případě potřeby uveďte datum vedle každé položky, pokud existuje termín, který musíte dodržet. Odhadněte, jak dlouho bude dokončení každého úkolu trvat, a pak toto číslo zdvojnásobte, abyste nespadli do kognitivní pasti podceňování toho, jak dlouho bude každý projekt trvat.

Tip: Pokud vás trápí prokrastinace, ale studium nepočká, využijte službuvypracování seminárních prací na zakázku. Ta vám pomůže ve vašem semestru, ale také při vypracování diplomové práce, stejně jako mnoha dalším studentům.

Rozdělte úkoly na části

Když stojíte tváří v tvář velkému projektu, můžete se cítit zastrašeni, zastrašeni nebo dokonce beznadějně, když se podíváte na obrovské množství práce s tím spojené. V tuto chvíli si vezměte jednotlivé položky na seznamu a rozdělte je do série kroků.

Rozpoznejte prokrastinaci

Když začnete řešit položky na vašem seznamu, věnujte pozornost tomu, kdy se vám do mysli začnou vkrádat myšlenky na prokrastinaci. Pokud se přistihnete, že si říkáte: „teď se mi na to nechce“ nebo „Budu mít čas na tom zapracovat později,“ pak si musíte uvědomit, že se chystáte prokrastinovat.

Odstraňte rozptýlení

Je těžké udělat nějakou skutečnou práci, když neustále obracíte svou pozornost na to, co je v televizi, nebo neustále kontrolujete aktualizace stavu svých přátel na Facebooku. Stanovte si časový úsek, během kterého vypnete všechny rušivé prvky – jako je hudba, televize a sociální sítě – a využijte tento čas k tomu, abyste veškerou svou pozornost soustředili na daný úkol.

Odměňujte se

Jakmile dokončíte úkol (nebo dokonce malou část většího úkolu), je důležité se za své úsilí odměnit. Dejte si příležitost dopřát si něco, co vás baví, ať už jde o účast na sportovní události, hraní videohry, sledování oblíbeného televizního pořadu nebo prohlížení obrázků na webu pro sdílení na sociálních sítích.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak překonat prokrastinaci ve zkouškovém období?

Prokrastinace je jednou z věcí, které se někdy stanou obětí i ti nejlépe organizovaní a dochvilní. Vzpomeňte si,...

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...