Katolíků ve světě přibylo, kněží je ale méně

Date:

Share post:

Počet katolíků ve světě v předminulém roce mírně vzrostl. Ukazují to údaje z oficiální církevní ročenky, kterou dnes zveřejnila vatikánská média. Podle ročenky v roce 2020 na světě žilo 1,36 miliardy „pokřtěných katolíků“, o 16 milionů více než v roce 2019. Naopak počet kněží i jeptišek klesá.

Sleva vedoucí vatikánského protokolu monsignor Leonardo Sapienza, papež František a Mistr papežských liturgických obřadů Mons. Guido Marini žehnají věřícím na závěr pravidelné generální audience v Aule Pavla VI. ve Vatikánu ve středu 2. února 2022.
Katolíci tak podle výpočtů vatikánských statistiků činili 17,7 procenta světové populace. Míra se meziročně nezměnila. Skoro polovina katolíků žije na americkém kontinentu. Meziročně se zvýšila váha Asie a Afriky, kde se počet katolických věřících zvýšil o dvě procenta. Naopak váha Evropy klesla na 21 procent.

Data za rok 2020 potvrzují klesající zájem o kněžskou službu. Počet kněží se meziročně snížil o zhruba jedno procento na asi 410 tisíc mužů. Výraznější počty rostly jen v Asii a Africe, kde však na jednoho kněze také připadalo nejvíc věřících. O bezmála dvě procenta klesl počet jeptišek. Méně je také muže, kteří se připravují na kněžskou dráhu.

Religious person studies Bible and holds prayer beads, low-key image

Někteří kritici poukazují na to, že mezi vysokými církevními hodnostáři jsou nadprůměrně zastoupeni muži z Evropy, navzdory klesající váze „starého kontinentu“ mezi věřícími. Podle oficiálních vatikánských údajů z 214 žijících kardinálů jich pochází přes 100 z Evropy. Z nových kardinálů, které jmenoval od nástupu do čela církve papež František, je však většina působí mimo evropský kontinent.

- Reklama -PR články

Další články autora

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...

Srovnání TunnelBear VPN Unlimited s MullVAD VPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: Tunnel Bear Unlimited VPN, nebo se spíše vyplatí MullVad VPN? Porovnali jsme...