Reklamy na půjčky a úvěry vidíme na každém rohu, pravidelně je zaznamenáváme v televizi, slyšíme je v rádiích nebo na nás vyskakují lákavé nabídky na internetu. Dá se těmto reklamám věřit, nebo pouze zkreslují realitu?
Nenechte se zlákat prvotním heslem a velkými číslicemi
V těchto reklamách vždy poskytovatel prezentuje půjčku jako tu nejvýhodnější. Četli jste ale někdy malé písmo na spodní části reklamy? Často se zde uvádí, že cena je uvedena bez poplatků.
Ani inzerovaný nízký úrok nemusí ihned znamenat výhodnou půjčku. Pravidlem je, že čím je nižší úrok, tím vyšší bude RPSN. Proto se nenechte zmást samotnou reklamou, téměř vždy jsou za ní schovaná nějaká ta „ale“ a výsledná cena bude vyšší.
Prověřujte poskytovatele
Pokud vás reklama zaujala, není nic špatného na tom, abyste si o poskytovateli a samotném finančním produktu něco zjistili.
Nejprve si ověřte samotnou společnost poskytovatele. Především by měl mít na svých stránkách licenci od České národní banky. A stejně tak byste ho měli najít na seznamu licencí na webu samotné ČNB.
Pokud se jedná o známou a velkou banku nebo nebankovní společnost, nemusíte se podvodů bát. S velkým množstvím klientů by se případné nečestné jednání velmi rychle dostalo na veřejnost a ujala by se ho jak ČNB, tak ČOI.
Ve chvíli, kdy jste si ověřili poskytovatele, zaměřte se na vámi vybraný finanční produkt. Nezáleží na tom, zda chcete dlouhodobý úvěr na větší obnos peněz, nebo krátkodobou půjčku, jako je třeba půjčka na účet. Vždy byste si měli dopředu pročíst všechny důležité informace a propočítat si, kolik vás půjčka bude v celkovém součtu stát.
Jak zažádat o půjčku?
V případě, že vás nějaký produkt oslovil, je postup velmi jednoduchý. Mnohé půjčky si můžete sjednat online prostřednictvím internetového formuláře. Případně stačí zavolat na zákaznické centrum společnosti a odborník vám s vyplněním žádosti pomůže.
Následně si chvíli počkáte, jak dopadne schvalovací proces. Poté jen podepíšete finální smlouvu a peníze jsou na cestě.