Nejlevnější je nejlepší aneb fámy a mýty o havarijním pojištění

Date:

Share post:

Povědomí o zákonné povinnosti uzavření povinného ručení už naštěstí mezi vlastníky a provozovateli motorových vozů stoupá. Stále se ale najde velké množství lidí, kteří nechtějí mít nic společného s havarijním pojištěním. Považují ho za drahé a zbytečné. Jsou přece dobrými řidiči a nic se nemůže stát. I přesto ale stojí za to se nad tímto pojištěním alespoň zamyslet. Tohle jsou nejčastější mýty, které o „havarijku“ kolují.

Za hodně peněz málo muziky

Asi nejčastějším mýtem o havarijním pojištění je, že jeho cena je příliš vysoká, a když se něco stane, stejně od pojišťovny nic nedostanete. Tak to rozhodně není. „Je pochopitelné, že pojištění není zadarmo, ale v případě škodní události vám toto pojištění může ušetřit bez nadsázky stovky tisíc korun. Pokud jste navíc dobrý řidič, můžete za bezeškodní měsíce dostat velmi výrazné slevy,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, specialista na povinné ručení z online srovnávacího portálu Klik.cz.

Přesný rozsah pojistného krytí je vždy stanoven v pojistných podmínkách a záleží na konkrétní pojišťovně a produktu, který si sjednáváte. Většinou jsou kryty škody způsobené živelnou pohromou, povodní, záplavou, střetem se zvěří, vandalismem, odcizením nebo škody na vašem voze způsobené při nehodě, kterou zaviníte. U havarijního pojištění bývá také sjednána spoluúčast, která vyjadřuje procentuální podíl, kterým se bude pojištěný na případné škodě podílet. Samozřejmě existují i produkty s nulovou spoluúčastí.

Pro starší auto to nemá cenu

„Je pochopitelné, že máme tendenci chránit spíše nová auta, do kterých jsme nedávno investovali, než auta stará. Rozhodně se ale vyplatí alespoň zauvažovat nad tím, jak velkou škodu by vám přineslo například odcizení nebo úplné zničení vašeho staršího auta. V mnoha případech by tato škoda byla mnohem vyšší než zaplacené pojistné. Některé pojišťovny dokonce nabízejí produkty speciálně zaměřené na starší auta,“ vysvětluje Aleš Rothbarth z Klik.cz.

Jsem dobrý řidič, havarijní pojištění nepotřebuji

Dalším klasickým mýtem je přesvědčení o tom, že dobrý řidič přece žádné havárie nepůsobí, tak na co by mu bylo havarijní pojištění? Jakkoli jste si jisti svými řidičskými schopnostmi, můžete jen ztěžka vyloučit vnější vlivy jako je vandalismus, živelnou pohromu, pád stromu, krupobití nebo záplavu. Všechny tyto hrozby se mohou reálně naplnit a způsobit škody za peníze několikanásobně převyšující zaplacené pojistné. Nezapomeňte – havarijní pojištění nekryje jen škody, které sami způsobíte.

Nejlevnější je pro mě nejlepší

Velmi častou chybou při uzavírání havarijního pojištění je orientace čistě na výši pojistného. „Často je uzavíráno to nejlevnější pojištění bez ohledu na spoluúčast, rozsah krytí a pojistné limity. Vždy si dobře prověřte, co vše je pojištěním kryto, jak vysoká je spoluúčast, jaké jsou limity pojistného plnění a zda se pojištění shoduje s vaší představou. Pokud vám například vzhledem k lokalitě hrozí nejspíše odcizení vozidla, je havarijní pojištění, které je sice nejlevnější, ale odcizení neobsahuje, celkem k ničemu,“ upozorňuje Rothbarth.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Snížení nákladů na provoz domácnosti? Začněte 3 snadnými kroky!

Jak odlehčit vaší peněžence a snížit náklady na provoz domácnosti? Samozřejmě mluvíme o zásadních zdrojích energie jako je...

Když na vás a vaše hosty útočí horko: Jak se v párty stanu ochladit i bez klimatizace

Vydařilo se vám počasí? Nemusíte z toho být příliš nadšení, pokud je opravdu velké horko. Jak se ve...

V Austrálii byly objeveny kosti obřích orlů. Byli tak velcí, že dokázali ulovit kořist velikosti klokana

V minulosti byla mnohá zvířata mnohem větší než dnes. A nemusíme zde ani zmiňovat největší tvory historie, tedy...