Spinel, minerál s dlouhou historií, přesto přehlížený

Date:

Share post:

Některé zdroje tvrdí, že spinely za sebou mají už skutečně dlouhou historii a vzniknout tak mohly už po pádu asteroidu v období před 65 miliony lety.

Ve starověku se v dolech v jihovýchodní Asii těžily výjimečné velké krystaly spinelu, které se stávaly cenným majetkem králů a císařů. U svých původních majitelů však často nezůstaly, překrásné drahokamy nezřídka prošly mnoha rukama jako válečná kořist.

Dlouhou dobu člověk vlastně nevěděl, jaký kámen před sebou má. Spinely tak svět objevil teprve nedávno.

Zato ovšem s veškerou pompou. Stovky let se věřilo, že spinel a rubín jsou totéž, což, jak se ukázalo, není pravda. Už v 19. století je tak v plné síle objevil šperkařský průmysl. I dnes se vsazují do okouzlujících šperků a běžně s nimi taktéž pracovaly nejznámější osobnosti módního světa, jako například Louis Vuitton, Coco Chanel nebo Christian Dior.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst jak slavit narozeniny nebo třeba citáty o lásce.

- Reklama -PR články

Další články autora

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...

Srovnání TunnelBear VPN Unlimited s MullVAD VPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: Tunnel Bear Unlimited VPN, nebo se spíše vyplatí MullVad VPN? Porovnali jsme...