Vysvětlete aktivity na hranicích, máte 48 hodin. Kyjev dal Moskvě ultimátum

Date:

Share post:

Ukrajina žádá od Ruska podrobné vysvětlení týkající se jeho vojenských aktivit v oblastech sousedících s územím Ukrajiny a na poloostrově Krym, který vláda v Kyjevě považuje za dočasně okupovaná území.

Ukrajinští vojáci na obrněném bojovém vozidle během cvičení v rámci Operace společných sil v kontrolovaném prostoru v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ve čtvrtek 10. února 2022.
Na svém kontě na sociální síti Twitter to v pátek oznámil ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba s tím, že Ukrajina dává Rusku „na odpověď 48 hodin“.

Kuleba podle zprávy agentury UNIAN vysvětlil, že Ukrajina se rozhodla oficiálně uplatnit „mechanismus snižování nebezpečí v souladu s oddílem III Vídeňského dokumentu“ o opatřeních na budování důvěry a bezpečnosti.

Vídeňský dokument byl přijat 30. listopadu 2011 na plenárním zasedání Fóra Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro bezpečnostní spolupráci ve Vídni. Jeho cílem je snížit riziko vojenských konfliktů v zóně OBSE. V souladu s tímto dokumentem si 56 účastnických států OBSE pravidelně vyměňuje informace o svých ozbrojených silách, vojenské organizaci, lidských zdrojích a hlavních systémech zbraní a vybavení. Země také sdílejí informace o svém obranném plánování a rozpočtech.

Čekají na kompletní dokumenty

Na základě Vídeňského dokumentu nyní Kyjev žádá Ruskou federaci, aby poskytla podrobná objasnění týkající se vojenských aktivit v oblastech sousedících s územím Ukrajiny a na dočasně okupovaném Krymu.

Ukrainian flag is waving at a beautiful and peaceful sky in day time while sun is shining. 3D Rendering


Podle tohoto dokumentu musí Rusko specifikovat oblasti, kde vykonává vojenské činnosti, uvést data jejich ukončení, jakož i názvy, podřízenost, počet vojenských útvarů, jakož i druhy používaných zbraní a vojenského vybavení. „Rusko má na odpověď 48 hodin,“ zdůraznil ministr Kuleba.

Pokud Rusko vyžádané informace neposkytne, nebo dodá neúplné informace, Ukrajina obrátí na Ruskou federaci a další signatáře Vídeňského dokumentu a požádá o svolání mimořádné schůzky, na kterém Rusko bude muset poskytnout vysvětlení.

Kuleba jménem Ukrajiny přizvukoval, že bude „nadále využívat všech diplomatických příležitostí k zajištění bezpečnosti Ukrajiny“.

Bělorusko Rusko Ukrajina satelitní krym

- Reklama -PR články

Další články autora

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...

Srovnání TunnelBear VPN Unlimited s MullVAD VPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: Tunnel Bear Unlimited VPN, nebo se spíše vyplatí MullVad VPN? Porovnali jsme...