Ukrajina žádá od Ruska podrobné vysvětlení týkající se jeho vojenských aktivit v oblastech sousedících s územím Ukrajiny a na poloostrově Krym, který vláda v Kyjevě považuje za dočasně okupovaná území.
Ukrajinští vojáci na obrněném bojovém vozidle během cvičení v rámci Operace společných sil v kontrolovaném prostoru v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ve čtvrtek 10. února 2022.
Na svém kontě na sociální síti Twitter to v pátek oznámil ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba s tím, že Ukrajina dává Rusku „na odpověď 48 hodin“.
Kuleba podle zprávy agentury UNIAN vysvětlil, že Ukrajina se rozhodla oficiálně uplatnit „mechanismus snižování nebezpečí v souladu s oddílem III Vídeňského dokumentu“ o opatřeních na budování důvěry a bezpečnosti.
Vídeňský dokument byl přijat 30. listopadu 2011 na plenárním zasedání Fóra Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro bezpečnostní spolupráci ve Vídni. Jeho cílem je snížit riziko vojenských konfliktů v zóně OBSE. V souladu s tímto dokumentem si 56 účastnických států OBSE pravidelně vyměňuje informace o svých ozbrojených silách, vojenské organizaci, lidských zdrojích a hlavních systémech zbraní a vybavení. Země také sdílejí informace o svém obranném plánování a rozpočtech.
Čekají na kompletní dokumenty
Na základě Vídeňského dokumentu nyní Kyjev žádá Ruskou federaci, aby poskytla podrobná objasnění týkající se vojenských aktivit v oblastech sousedících s územím Ukrajiny a na dočasně okupovaném Krymu.

Podle tohoto dokumentu musí Rusko specifikovat oblasti, kde vykonává vojenské činnosti, uvést data jejich ukončení, jakož i názvy, podřízenost, počet vojenských útvarů, jakož i druhy používaných zbraní a vojenského vybavení. „Rusko má na odpověď 48 hodin,“ zdůraznil ministr Kuleba.
Pokud Rusko vyžádané informace neposkytne, nebo dodá neúplné informace, Ukrajina obrátí na Ruskou federaci a další signatáře Vídeňského dokumentu a požádá o svolání mimořádné schůzky, na kterém Rusko bude muset poskytnout vysvětlení.
Kuleba jménem Ukrajiny přizvukoval, že bude „nadále využívat všech diplomatických příležitostí k zajištění bezpečnosti Ukrajiny“.
Bělorusko Rusko Ukrajina satelitní krym