Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Date:

Share post:

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy lidí však komplikuje už nyní nadměrné zdražování týkající se nejen potravin, ale také energií nebo pohonných hmot. Válka na Ukrajině, ale také dopady koronavirové pandemie se samozřejmě velkou měrou podílí na vzniklé situaci, která dle řady znalců nebude mít v brzké době konec. A to neslyší rádi hlavně senioři, pro které je už nynější realita těžce zvladatelná.

Zdražování se dotýká prakticky všeho

Celá řada faktorů má vliv na aktuální zdražování, jež se dotýká prakticky všeho. Potraviny, pohonné hmoty, ale také energie. Není pochyb ani sporu o tom, že vzniklá situace a nepříjemný ekonomický jev jsou drsné pro všechny. Senioři však patří ke skupině občanů, které se dotkla nejvíce. Po stránce finanční na tom nejsou zrovna nejlépe, i když se jim stát snaží přispívat.

Zdražování, které se dle posledních statistik nejvíce podepsalo na vejcích nebo másle (vejce jakožto rekordmani zdražovala až o neuvěřitelných 70 %), je nepříjemné především pro seniory, kteří již nemají po svém boku partnera. Vdovský důchod je sice příjemným finančním bonusem do domácí kasy, ale ve výsledku s tak rychle rostoucí inflací je jen jehlou v kupce sena.

Čeká nás drahý nový rok

Ani výhledy nadcházejícího roku nejsou zrovna příznivé. Dle analytiků nás čeká velmi drahý nový rok, který se v druhé polovině ponese ve znamení hlubší recese. Zdražování se kromě potravin nebo pohonných hmot či energií promítne také do služeb, a to i do těch, které jsou seniorům nejbližší – do sociální péče. Více za poskytnuté služby zaplatí lidé žijící v pečovatelských domech, připlatí si také za dovoz jídla.

I když stát nyní zasahuje proti neúměrnému zdražování, kompenzace rostoucích nákladů za ubytovací zařízení vykouzlí úsměv jen majitelům takového ubytování, pro klienty zůstane pobyt například v pečovatelském domě stále drahý. Mnohým seniorům či jejich rodinám pak nezbývá nic jiného než nebankovní půjčka, která jim na nějaký čas zajistí střechu nad hlavou.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak překonat prokrastinaci ve zkouškovém období?

Prokrastinace je jednou z věcí, které se někdy stanou obětí i ti nejlépe organizovaní a dochvilní. Vzpomeňte si,...

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...