Dánsko plánuje povolit americkým jednotkám vstup na své území

Date:

Share post:

Dánsko je v souladu s novou bilaterální obrannou dohodou s USA připraveno vpustit na své území americké vojáky. Oznámila to ve čtvrtek dánská premiérka Mette Frederiksenová, kterou cituje agentura AFP.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová
Její prohlášení přišlo v době narůstajícího napětí mezi Západem a Moskvou v souvislosti s otázkou Ukrajiny. Dánsko, které se během uplynulých dvou desetiletí jako členská země NATO stalo jedním z nejbližších evropských spojenců USA v rámci tohoto vojenského uskupení, bojovalo po boku amerických sil v Iráku.

„Spojené státy oslovily Dánsko a navrhly mu bilaterální spolupráci v oblasti obrany,“ uvedla Frederiksenová. „Přesný charakter této spolupráce ještě nebyl definován, ale mohla by zahrnovat přítomnost amerických jednotek, materiálu a vojenského vybavení na dánském území,“ dodala.

Jednání nejsou výsledkem současné krize mezi Ruskem a Ukrajinou, ale tato krize ilustruje potřebu užší spolupráce, zdůraznila šéfka dánské vlády.

Outdoor cafe in the summer, quaint square in Copenhagen city center

„NATO a Spojené státy jsou garanty naší bezpečnosti. To je důvodem, proč spojujeme síly s USA, když jsou západní hodnoty jako demokracie a svoboda ohroženy,“ řekl dánský ministr obrany Morten Bödskov.

Minulý týden podepsaly ve Washingtonu dohodu o obranné Slovensko a Spojené státy. Signatářem za Slovensko byl ministr obrany Jaroslav Naď, za USA šéf diplomacie Antony Blinken.

- Reklama -PR články

Další články autora

Zdražování je drsné pro všechny. Nejhůře jsou na tom však senioři

Po letech prospívající a kvetoucí ekonomiky se podle odborníků musíme připravit na takzvané „ekonomické ochlazení” čili recesi. Životy...

Zkouškové se blíží! Víte, jak se na něj náležitě připravit?

Jestliže se zeptáte studentů vysokých škol, jaké období v roce je pro ně nejstresovější, bude u většiny z...

Potřebujete vyměnit postýlku za postel? Víme, kde sehnat kvalitní české matrace

Rodiče malých dětí jsou kolem jejich třetích narozenin přinuceni poohlédnout se pro větší dětské posteli, protože postýlka už...

Srovnání TunnelBear VPN Unlimited s MullVAD VPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: Tunnel Bear Unlimited VPN, nebo se spíše vyplatí MullVad VPN? Porovnali jsme...